Най-накрая правителство

С три последователни гласувания след повече от четири часа дебат Народното събрание одобри предложения кабинет на Коалиция за България, НДСВ и ДПС с премиер – Сергей Станишев.
Сергей Станишев беше избран за министър-председател с гласовете на 168 народни представители – всички от Коалиция за България, НДСВ и ДПС. “Против” гласуваха 67 депутати.
При второто гласуване – за структурата на кабинета – “за” гласуваха 169 депутати, “против” – 67.
При третото гласуване – за поименния състав на кабинета от 237 депутати “за” бяха 169, против – 68.


Агенция “Фокус” Парламентът избра новото правителство на България (ОБЗОР)
С три последователни гласувания след повече от четири часа дебат Народното събрание одобри предложения кабинет на Коалиция за България, НДСВ и ДПС с премиер – Сергей Станишев.
Сергей Станишев беше избран за министър-председател с гласовете на 168 народни представители – всички от Коалиция за България, НДСВ и ДПС. “Против” гласуваха 67 депутати.
При второто гласуване – за структурата на кабинета – “за” гласуваха 169 депутати, “против” – 67.
При третото гласуване – за поименния състав на кабинета от 237 депутати “за” бяха 169, против – 68.
И при трите гласувания нямаше “въздържали се”.

Гласуването
За избор на Сергей Станишев за премиер:
"За" - 168 гласа;
"Против" - 67 гласа;
"Въздържали се" - няма.

За структура на правителството:
"За" 169 гласа;
"Против" - 68 гласа;
"Въздържали се" - няма.

За персонален състав на правителството:
"За" 169 гласа;
"Против" 68 гласа;
Въздържали се - няма.

Дебатите
Повече от четири часа продължиха дебатите в Народното събрание за структурата и състава на проектокабинета, предложен от кандидата за премиер на БСП, НДСВ и ДПС - Сергей Станишев.
В реч пред депутатите Станишев обяви, че новото правителство ще има нов, свръхважен приоритет - да окаже незабавна и трайна помощ на българските граждани, пострадали от наводненията.
Българите искат действен кабинет, който да работи не кампанийно, а с перспектива, каза Сергей Станишев.
Според него коалицията между БСП, НДСВ, ДПС има шанс да разсее страховете и недоверието на българските граждани.
Анелия Мингова заяви, че НДСВ изпълнява ангажиментите, поети пред избирателите, които са гласували доверие на втората политическа сила в парламента. Те ни поставиха в доста сложна ситуация с пъстрото политическо пространство и неясно изразеното мнозинство в този парламент и за това преговорите за съставяне на правителство не бяха лесни и продължиха дълго, но завършиха успешно, отбеляза Анелия Мингова.
Според лидера на ОДС - Надежда Михайлова предложеното правителство е надминало и най-смелите прогнози за политическо брокерство и безпринципни сделки. Тя заяви, че ОДС ще сезира Конституционния съд, ако правителството бъде гласувано в парламента.
Стефан Софиянски, съпредседател на БНС, обяви, че правителството на Сергей Станишев не отразява обществената подкрепа. Грешка е, че никой не представлява 50% от българските граждани, които не са гласували, каза Софиянски.

Скандалът
Извънредното пленарно заседание беше прекъснато за 15 минути от бурен скандал, по време на изказването на лидера на Коалиция "Атака" - Волен Сидеров. По време на словото си Сидеров остро нападна държавните институции и в частност - президента Георги Първанов. Председателят на парламента Георги Пирински бе принуден да прекъсне заседанието и да изключи микрофоните на парламентарната трибуна. Сидеров отказа да заеме мястото си, а депутати от неговата парламентарна група - "Атака" - наскачаха, за да го бранят от квесторите, които бяха помолени от Пирински да отведат Сидеров на мястото му. Последваха минути на остри реплики между Георги Пирински и Волен Сидеров, докато Сидеров настояваше да му бъдат включени микрофоните, за да завърши речта си.
Депутати от всички парламентарни групи също реагираха емоционално и бурно на ставащото на парламентарната трибуна. За да охлади страстите, Георги Пирински даде 15 минути почивка. След нея депутатите от "Атака" напуснаха пленарната зала.


КАБИНЕТЪТ

Сергей Станишев – министър-председател
Ивайло Калфин - вицепремиер и министър на външните работи
Даниел Вълчев - вицепремиер и министър на образованието
Емел Етем – вицепремиер и министър на природните бедствия и аварии

Пламен Орешарски - министър на финансите
Веселин Близнаков - министър на отбраната
Георги Петканов - министър на правосъдието
Николай Василев - министър на държавната администрация и административната реформа
Петър Мутафчиев – министър на транспорта и съобщенията
Асен Гагаузов – министър на регионалното развитие и благоустройството
Джевдет Чакъров - министър на околната среда и водите
Нихат Кабил - министър на земеделието и горите
Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика
Проф. Радослав Гайдарски – министър на здравеопазването
Румен Овчаров – министър на икономиката и енергетиката
Румен Петков – министър на вътрешните работи
Стефан Данаилов – министър на културата
Меглена Кунева - министър на евроинтеграцията



Агенция “Фокус”
Двата кабинета на Станишев (Справка, Агенция ”Фокус

На извънредно заседание на Народното събрание от 14 часа Сергей Станишев ще направи за втори път опит да получи доверието на народните представители за предложения от него проектокабинет.
На 27 юли 2005 година Станишев представи пред депутатите проектокабинет, съставен от 18 министри, всички - представители на Коалиция “За България” и ДПС в съотношение 13:5. Депутатите тогава не го подкрепиха с гласа си.
Нови и стари лица в двата кабинета - можете да видите в следната справка на Агенция “Фокус”:

Първият проектокабинет на Сергей Станишев включваше двама вицепремиери – Ивайло Калфин и Емел Етем. Сегашният кабинет е с трима вицепремиери от тримата коалиционни партньори, като Даниел Вълчев е представителят на НДСВ.

От предишния проектокабинет на левицата и ДПС в сегашния на същите постове остават: Петър Мутафчиев – министър на транспорта и съобщенията, Румен Овчаров – министър на икономиката и енергетиката, Румен Петков – министър на вътрешните работи, проф. Радослав Гайдарски – министър на здравеопазването, Стефан Данаилов – министър на културата, Асен Гагаузов – министър на регионалното развитие и благоустройството, Пламен Орешарски - министър на финансите.
Новото име е Емилия Масларова – предложена за министър на труда и социалната политика (в предишния вариант на кабинета този пост беше предложен на коалиционния партньор ДПС, които излъчиха за него Хасан Адемов).

В сегашния проектокабинет на Станишев нови назначения са още Николай Василев - министър на държавната администрация (в предишния кабинет за този пост беше посочен Димитър Калчев), Георги Петканов - министър на правосъдието (в предишния кабинет за този пост беше посочен Бойко Коцев), Меглена Кунева - министър на евроинтеграцията (в предишния проектокабинет този пост беше слят с Министерството на външните работи и трябваше да го заеме Ивайло Калфин), Веселин Близнаков - министър на отбраната (в първия вариант на кабинета на Станишев за военен министър беше посочен Ангел Найденов).

Джевдет Чакъров - министър на околната среда и водите и Нихат Кабил - министър на земеделието и горите остават същите като предложените назначения от предишния кабинет.
Отпаднаха още и проф. Венелин Живков, предложен за министър на образованието в първия кабинет на Станишев и Весела Лечева, номинирана за министър на младежта и спорта.

Агенция “Фокус”
Георги Пирински свиква извънредно пленарно заседание на НС за избор на Министерски съвет

В Деловодството на Народното събрание бе внесено искане от народни представители от Коалиция ”За България”, НДСВ и ДПС, с което, на основание чл.78, т.2 от Конституцията на Република България и чл.34, ал.2, чл.35, ал.3 от ПОДНС, се иска председателят на Народното събрание да свика извънредно пленарно заседание на 16 август 2005 година, съобщиха от пресцентъра на парламента. В съответствие с внесеното искане и в изпълнение на съответните текстове от Конституцията и от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, председателят на Народното събрание Георги Пирински свиква на 16 август 2005 г., вторник, от 14.00 ч. извънредно пленарно заседание на Народното събрание с дневен ред:
1. Избор на министър-председател на Република България.
2. Приемане на структура на Министерския съвет.
3. Избор на членове на Министерския съвет на Република България.

Агенция “Фокус”
Коалиция "За България", НДСВ и ДПС сключиха коалиционно споразумение

Лидерите на Коалиция "За България", НДСВ и ДПС сключиха в Народното събрание коалиционно споразумение за съвместна законодателна дейност и управление, предаде репортер на Агенция “Фокус”. С полагането на подписи под документа Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган сключиха тристранна коалиция за управление на страната в периода 2005 - 2009 година. Това споразумение е за едно отговорно и динамично правителство, каза Сергей Станишев. По думите му то ще работи както за решаване на социалните проблеми на хората, така и за максимално бързото членство на България в Европа. Надявам се, че с общи усилия можем да постигнем тази интеграция, допълни Сакскобургготски. Тристранната коалиция той нарече "прогресивен подход".
Ахмед Доган заяви, че с коалицията се покриват очакванията на българския народ за стабилно правителство. Тристранната коалиция ще се стреми към консенсус, защото това означава стабилност, каза още Станишев и допълни, че политическите сили се обединяват около основните приопритети на страната: европейска интеграция, икономически растеж и социална отговорност.
Тримата лидери се отправиха към президентството, за среща с държавния глава Георги Първанов.
Представители на трите политически сили също присъстваха на подписването.
Споразумението между трите партии трябва да гарантира на правителството подкрепата на 169 депутати от общо 240 представени в парламента.

http://focus-news.net




{START_COUNTER}